Ako-podnikat.sk

magazín o podnikaní

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Založenie živnosti

Jeden deň som si rozmyslel, že na nejaké menšie bočné aktivity si založím živnosť. Keďže neplánujem ( zo začiatku ) vyššie príjmy ako 12-násobok minimálnej mzdy, tak odvody platiť nebudem. Zároveň budem mať bokovky oddelené od hlavnej činnosti v inej firme, v živnosti, s minimálnymi nákladmi na založenie. Pre istotu som si informácie odložené hlboko v mojej hlave o tom kde, ako a za koľko mi živnosťák vydajú,  preveril aj na internete.

sa rozhodol, že si založím živnosť na nejaké drobné aktivity. Odvody platiť neplánujem, lebo príjem asi nepresiahne 12 násobok minimálnej mzdy.

 

V piatok som si to rozmyslel a v stredu po sviatkoch som sa vybral na živnostenský úrad.

Živnostenské úrady sídlia pri obvodných úradoch v okresných mestách a ich zoznam je tu: http://www.civil.gov.sk/p18/p18-04.shtm. Fungujú tam jednotné kontaktné miesta ma registráciu živností. V bratislavskom obvodnom úrade som si na prízemí vo vestibule kúpil kolky. Porozhliadol som sa a postavil sa do radu pred dverami s nápisom: Registrácia živnosti. Nemal som vypísaný žiadny formulár, iba na papieriku z domu pripravené predmety činnosti na ktoré som chcel prekonzultovať. Vedel som, že potrebujem občiansky preukaz a na každý predmet činnosti ( teda jeden živnostenský list ) jeden sto korunový kolok.

Pred živnostenským úradom už netreba chodiť do registra trestov, pretože na jednotnom kontaktnom mieste zároveň s registráciou vyplníte tlačivá pre registráciu na daňovom úrade, tlačivo pre výpis z registra trestov, nahlásenie na zdravotnú poisťovňu. Sociálnu poisťovňu nový živnostník rieši až nasledujúci rok v júni.

Dostal som sa na radu, popýtal som sa na moje pripravené predmety činností, niečo sme vyhodili a na ostatné sme vypísali formulár. Odovzdal som kolky na požadovaný počet predmetov činností ( 5 predmetov  - 5x100 korunové kolky), poďakoval a zhruba o týždeň si mám prísť vyzdvihnúť ŽL.

Formulár si môžete aj pred pripraviť doma, ale predmety činností možno ešte pri registrácii opravíte. Tlačivá sú tu: http://www.civil.gov.sk/p09/p09.shtm

Registrácia vyzerá celkom jednoducho, ale to iba pokiaľ chcete podnikať v rámci ohlasovacích voľných živností. Všeobecné informácie o rozdelení živností nájdete tu:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=310

V Skratke: ohlasovacie živnosti sa delia na:

 1. voľné živnosti
 2. viazané živnosti
 3. remeselné živnosti

Ďalej živnostenský zákon definuje koncesované živnosti.

Pre výber predmetov podnikania voľných ohlasovacích živností použite tento doporučený zoznam:

http://www.civil.gov.sk/p09/p09-05.shtm

 Definovanie a podmienky pre viazané a remeselné oznamovacie živnosti nájdete v živnostenskom zákone a jeho prílohách. Ide hlavne o doloženie odbornej spôsobilosti, praxe, vzdelania a podobne. Informoval som sa aj na nejaké viazané živnosti a potrebné dokumenty k nim a pani pri registrácii mi ochotne poradila. Prvé som však vybavil voľné živnosti a keď bude treba dorobím tie ostatné.

Na konci zákona celkom dole v uvedených odkazoch sú prílohy so zoznamom a popisom podmienok pre udelenie viazaných, remeselných a koncesovaných živností:

http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html

http://www.civil.gov.sk/p09/p09-03.shtm

Príloha č.1 – remeselné živnosti

Príloha č.2 - viazané živnosti

Príloha č.2 - koncesované živnosti

Čo potrebujete na vybavenie živnotenského listu?

 1. občiansky preukaz
 2. kolky
 3. premyslené predmety podnikania
 4. zistené podmienky pre udelenie živnostenského oprávnenia ak váš predmet podnikania spadá pod remeselné, viazané, alebo koncesované živnosti.
 5. potrebné doklady o preukázaní odbornej spôsobilosti

Kolky:

http://www.civil.gov.sk/p09/p09-06.shtm

voľné oznamovacie živnosti: 100 Sk za jeden predmet podnikania / ŽL

remeselné a viazané živnosti: 500 Sk za jeden predmet podnikania / ŽL

vydanie koncesnej listiny:      1000 Sk

 

Diskusia 

 

O webe

Novšie články o podnikaní teraz píšem v sekcii podnikanie a v sekcii podnikateľské nápady na mojom hlavnom webe ako-investovat.sk

Anketa

Oplatí sa dnes otvoriť eshop?